Bartłomiej Sosna

"Droga do sukcesu to zdolność do ciągłych zmian"

5 powodów, dlaczego należy akceptować zmiany.

W tym wpisie podeprę się książką zatytułowaną „Kto zabrał mój ser?”. Uważam, że jest to  obowiązkowa lektura dla każdego, niezależnie od tego w jakim momencie życia jesteś. Książka obrazuje różne typy naszych zachowań w danej sytuacji.

Główni bohaterowie to Bojek i Zastałek, a ich charaktery idealnie odzwierciedlają nasze zachowania. Bojek to osoba, która zawsze patrzy w przód nie oglądając się za siebie. Zastałek zaś to typ, który rozpamiętuje i żyje tylko przeszłością.

Bojek i Zastałek mieszkali w labiryncie. Całymi dniami poszukiwali celu życiowego, czyli sera. Po długim czasie ciężkich poszukiwań natrafili na cały magazyn sera. Obaj osiągnęli sukces i od tamtej pory dziennie rozkoszowali się swoim składem sera, który dawał im pożywienie i szczęście.

Sielanka trwała jakiś czas, ale jak to w życiu bywa wszystkie zasoby są ograniczone. Bojek i Zastałek przejadali ser, a magazyn topniał w oczach. Niestety ich podświadomość nie chciała przyjąć do wiadomości tego faktu, więc żyli sobie dalej jak gdyby nigdy nic.

Pewnego dnia obaj jak co rano przyszli do swojego magazynu, a tam nie było ani jednego kawałka sera. Oboje w panice zaczęli przeszukiwać cały magazyn, aż zrezygnowani usiedli i w tym momencie ujawniają się dwie różne postawy.

Skracając szczegóły ich rozmów Bojek zaakceptował nową sytuację, zrozumiał jakie błędy do tego doprowadziły i chciał czym prędzej wyruszyć na poszukiwanie nowego sera. Zastałek jednak reprezentuje postawę odwrotną do Bojka. Godzinami, a nawet dniami zastanawiał się kto zabrał jego ser? Mimo, że wina leżała ewidentnie po ich stronie, jego mózg nie przyjmował tego do wiadomości.

Zastałek przyjął postawę roszczeniową, uważał że, jeżeli raz znalazł już ser to on mu się należy i koniec. Obwiniał wszystko i wszystkich dookoła nie dopuszczając do siebie informacji, że to mogła być jego wina. To typ, który popełnia najwięcej błędów, ale wady widzi tylko u innych, nigdy u siebie.

Jeżeli coś pójdzie dobrze to przypisuje sobie wszelkie zasługi, jeżeli jednak coś się nie uda to zrzuci winę na wszystkich dookoła.

Bojek i Zastałek byli przyjaciółmi, ale sytuacja w magazynie ich rozdzieliła. Bojek ciągle zastanawiał się, co zrobić, aby znaleźć nowy ser, chciał ruszyć na przód, a Zastałek całymi dniami czekał, aż ktoś odda mu jego ser. W końcu po kilku dniach Bojek wyruszył na poszukiwanie nowego sera, a Zastałek pozostał w pustym magazynie nie dowierzając, że ktoś zabrał mu ser.

Dlaczego więc zmiana jest taka ważna?

 

  • Zastałek vs Bojek.

Jeżeli jesteś Zastałkiem to powinieneś dążyć do tego, aby stać się Bojkiem. Wszystko w życiu się zmienia, cały świat i ludzie dookoła, więc nie możesz zostać w tym samym miejscu. Jak widzisz życie przeszłością i bez sensowe szukanie winnego nie pomaga ani trochę w rozwiązywaniu problemów. Tylko otwarta na zmiany postawa pozwala dostosować się do nowych sytuacji i im sprostać. Każdy Zastałek, gdy będzie już na granicy, przyparty do muru będzie musiał stać się Bojkiem  i ruszyć z miejsca, albo się załamie i zostanie tam na dłużej.

  • Teoria przetrwania.

Przetrwają nie najsilniejsi tylko Ci, którzy potrafią dostosować się do zmian. Ta teoria dotyczy wszystkich: osobę, która musi się zmierzyć z ciężką chorobą, rodzinę osoby, która odeszła z tego świata czy firmy, które muszą się dostosować do zmian zachodzących na rynku. Historia wielokrotnie pokazuje, że im większa firma tym większy jej upadek. Drobne zmiany w ustawie, prawie handlowym czy międzynarodowe regulacje mogą położyć potężną firmę, jeżeli się nie dostosuje do nowych warunków. Decyzje zaś w każdej firmie zależą właśnie od takich Bojków lub Zastałków. Znamy również historie ludzi, którzy najpierw musieli sięgnąć dna, aby się zmienić, zrodzić na nowo i osiągnąć sukces.

  • Straciłeś kiedyś pracę?

To sytuacja, która dotyka wielu z nas. Całymi miesiącami narzekasz na swoją pracę: za długo pracujesz, za mało zarabiasz, nikt Cię nie docenia, a jednak nie robisz nic, aby to zmienić. Biernie przyglądasz się swojemu życiu i zwalasz winę na wszystko i wszystkich dookoła. Jeżeli jednak nagle zostaniesz zwolniony to musisz znaleźć nową pracę. W momencie otwierają się przed Tobą nowe możliwości i szanse na lepsze jutro. To moment kiedy Zastałek staje pod ścianą i zmienia się w Bojka. Dlaczego, więc nie zmienić się wcześniej na własnych zasadach, a nie jak już nie mamy wyjścia?

  • Rodzi Ci się dziecko.

Zanim jeszcze zostaniesz rodzicem prowadzisz swobodny tryb życia. Prawie nic i nikt nie jest w stanie Cię ograniczyć(po za partnerem/partnerką i pracą). Jeździsz na wakacje, chodzisz na imprezy, poświęcasz się pasjom, grafik masz zapełniony od samego rana do nocy, a gdzie tu czas na dziecko.

Nagle, sytuacja się zmienia – znowu jesteś pod ścianą. Okazuje się, że nie musisz imprezować każdy weekend, nie potrzebujesz już sportowego samochodu – rodzinne kombi też jest w porządku. Nie planujesz już wczasów w Tajlandii, ale Pobierowo(miejscowość dla emerytów i rodzin z małymi dziećmi) też jest super. Teraz z atrakcji wystarczy Ci basenik o średnicy dwóch metrów, jedna budka z lodami i druga z piwem. Mogłeś się załamać, ale cieszysz się nową sytuacją, bo masz do niej inne podejście. Zmierzyłeś się z nią.

  • Założyłeś firmę i Ci nie wyszło.

Każda sytuacja w jakiej się znajdujemy to tylko element na naszej drodze. Możesz się jemu przyjrzeć, wyciągnąć wnioski i iść dalej, albo latami szukać winnego. To jak zinterpretujesz taką sytuację będzie miało wpływ na Twoją przyszłość. Możesz potraktować to jako wielką lekcję i cieszyć się z tego jak wiele się nauczyłeś lub zahibernować się w czasoprzestrzeni i żyć z żalem do całego świata.

 

Każda sytuacja jaka nas w życiu spotyka może być odebrana na dwa sposoby: negatywnie lub pozytywnie. Postawa Zastałka nigdy nie przynosi dobrych rezultatów, a w zasadzie jest tylko oczekiwaniem na klęskę. Wszystko dookoła się zmienia i nie powstrzymamy tego. Pozostaje nam tylko się dostosować i cieszyć się tymi zmianami. Każdą zmianę traktuj jak ogromną szansę, szereg nowych możliwości i okno na świat. Nigdy nie zamykaj się w przeszłości, żalu i nie zajmuj się szukaniem winnego.  To Ci nie pomoże, a wręcz przeciwnie pozwolisz na kumulowanie w swojej głowie negatywnych uczuć, co znacznie pogorszy Twoje samopoczucie, relacje i stosunek do wszystkiego wokoło. Jeżeli jesteś Bojkiem to cała naprzód, jeżeli jesteś Zastałkiem to nic nie stoi na przeszkodzie abyś się zmienił. Wielu z nas reprezentuje różne postawy w różnych sytuacjach. Zastanów się nad sobą, kiedy jesteś Bojkiem, a kiedy Zastałkiem. Jeżeli popatrzysz z dystansu może łatwiej Ci będzie w niektórych momentach powiedzieć: chwila, tak się zachowują Zastałkowie, a to nie przyniesie dobrych rezultatów. Każda zmiana to morze możliwości i szereg nowych szans – wykorzystam to.

Jeżeli też masz podobne przemyślenia podziel się w komentarzu na FB lub bezpośrednio pod artykułem na blogu. Jeżeli podobał Ci się ten tekst nie zapomnij o lajku, a jeżeli nie to pisz śmiało. Każda krytyka jest podstawą zmiany na lepsze.

Powodzenia.

Udostępnij ten artykuł Twoim znajomym!


Oceń ten artykuł:
5.00

Previous

Jak widzi optymista, czyli mój punkt widzenia na przykładzie przeprowadzki?

Next

Jak w 3 miesiące schudnąć 20kg i przebiec maraton.

1 Comment

  1. Zmiany czasami są bardzo potrzebne, szczególnie kiedy zatrzymujemy się w miejscu albo stoimy na rozdrożu dróg i nie wiemy, w którą stronę pójść

Dodaj komentarz

Copyright 2016 Bartłomiej Sosna. & Uruchomienie blogu Gafdesign