Portrait young woman deciding whether to eat healthy food or sweet cookies she is craving sitting at table isolated white background. Human face expression emotion reaction. Diet nutrition concept

Dlaczego zbudowanie dobrych nawyków dzisiaj stworzy nam lepsze jutro?

Mimo tego, że powszechnie wszyscy wiedzą, że nie można żyć ani przeszłością, ani przyszłością wielu z nas tak właśnie żyje. Zastanów się jakim jesteś typem człowieka, bo to ma kluczowy wpływ na twoją przyszłość. Jedni żyją przeszłością, czyli umęczeni codziennością siadają co weekend do kieliszka rozpamiętując jak to kiedyś było dobrze. Zarobki były lepsze, czasy ciekawe, praca była wszędzie, nie było takiego pędu życia itd.

Inni z kolei to marzyciele, którzy żyją z dnia na dzień czekając na cud. Marzą o tym i myślą, że kiedyś spadnie na nich niespodziewanie wygrana w lotto, super oferta pracy czy mega spadek po wujku z Ameryki. Lata mijają a oni dalej marzą.

Trzecia grupa ludzi to tacy, którzy wiedzą. Są świadomi tego, że żyją w teraźniejszości i tylko dzisiaj mogą zadecydować oraz mieć stuprocentowy wpływ na swoje życie. Nie możemy zmienić przeszłości, ale możemy kreować przyszłość poprzez działania w teraźniejszości.  Aby marzenia zostały spełnione trzeba podjąć działanie dzisiaj.

Poniżej kilka namacalnych przykładów nawyków, które kreują naszą przyszłość. To nie są jakieś filozoficzne prawdy tylko powszechnie znane fakty i prawa rządzące naszym światem.  Pokażę zarówno złe nawyki jak i dobre, bo każde z nich mają niebagatelny wpływ na naszą przyszłość:

  • Niezdrowe odżywianie.

Brzmi prozaicznie, a większość z nas była kiedyś w McDonaldzie i jakoś żyjemy. Chcę jednak pokazać, że systematyczne odżywianie się nieodpowiednimi potrawami doprowadza do nadwagi i szeregu powiązanych z tym chorobami: cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca, problemy ze stawami i kręgosłupem. Każdy z nas o tym dobrze wie, ale mimo tego mało kto się tym przejmuje. Problem w tym, że u ludzi wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowania i spada odporność. Nagle ktoś dostaje zawał i najczęściej wypowiadany teks to: „tak nagle, z dnia na dzień”. To jest absolutną bzdurą, ponieważ na zawał pracujemy sobie latami niewłaściwym trybem życia i odżywianiem. Każdy to wie, a jednak wciąż się dziwi.

  • Picie piwa.

My jako naród lubimy piwo i nie ma w tym nic złego, jeżeli nie praktykujemy tego zbyt często i w odpowiednich ilościach. Przykład z życia: znam osoby, które lubiły dziennie po pracy napić się piwa – chłop po robocie musi się napić, normalne. Problem jednak pojawił się gdy apetyt był coraz większy. Picie codziennie kilku piw zmieniło człowieka, a jak nie umiał już wlać w siebie dziesięciu to przeszedł na 40%. Pomijając chorobę alkoholową, taki pozornie niewinny nawyk doprowadził do sytuacji, w której odeszła o niego żona zabierając ze sobą dwójkę dzieci. Nie sposób się nie zgodzić, że taka osoba swoim nawykiem i zachowaniem świadomie lub nie zaplanowała sobie taki scenariusz w życiu tracąc największą wartość, czyli rodzinę.

Polacy uwielbiają narzekać na wszystko, od pogody, poprzez pracę, politykę, dziurawe drogi, aż po bóle i choroby. Nie sposób się nie zgodzić, nie wszystko w życiu jest idealne, ale to tylko rozmowa o problemach a nie ich rozwiązanie. Zapamiętaj sobie, że rozmawiając o problemie będzie go dużo, będzie on wszędzie, ale nigdy nie będzie rozwiązany. Stałe narzekanie prowadzi do tego, że spotykasz na swojej drodze osoby, które myślą i robią podobnie do Ciebie. Spotykacie się w grupie razem lamentując nad ciężkim życiem. Taką postawą przyciągasz do siebie podobne osoby, które tylko ściągają cię w dół.

Gdy staniesz jednak z boku i spojrzysz na siebie z innej perspektywy okazuje się, że w Twoim życiu więcej jest smutku i żalu niż radości. Gdy spojrzysz na swoje życie za dwadzieścia lat to zauważysz, że sumarycznie miałeś więcej złych doświadczeń i emocji niż pozytywnych, więc przeżyłeś życie nieszczęśliwie. Tylko od Ciebie zależy jaka będzie Twoja refleksja za dziesięć, dwadzieścia czy trzydzieści lat. Sam masz na to największy wpływ, więc zastanów się dwa razy zanim powiesz, że dziś pogoda jest do d***.

  • Regularne uprawianie sportu.

To przykład dobrego nawyku, który ma bezpośrednie przełożenie na nasz wygląd, samopoczucie i stan zdrowia. Prowadząc zdrowy i aktywny tryb życia możemy być pewni, że na dłużej zachowamy sprawność i dłużej będziemy mogli się cieszyć i korzystać z życia. To znowu nic odkrywczego, ale mimo tego nie każdy dba o swoje zdrowie dzięki aktywności. Zaryzykuję stwierdzenie, że sami mamy ogromny wpływ na to jak będziemy się czuć i jak będziemy wyglądać w przyszłości, czyli dzisiaj kreujemy swoje „ja” jutro.

  • Ciągłe doskonalenie.

Pod tym pojęciem rozumiem nawyk permanentnego uczenia się. Nie chciałbym się ograniczać tylko do czytania książek, ale wszechstronnego rozwoju w każdej dziedzinie. Możemy się rozwijać w swojej pracy, hobby, w gotowaniu, sporcie, remontach, w wychowywaniu i docieraniu do dzieci itd. Uważam, że w każdym aspekcie naszego życia możemy być lepsi. Mamy dostęp do wiedzy to powinniśmy z niego korzystać i tym sposobem stajemy się coraz lepszą wersją siebie.

Nie powinniśmy się porównywać do kogoś innego, ponieważ każdy z nas ma inny zestaw talentów i predyspozycji. Każdy z nas może jednak zestawić siebie z sobą sprzed lat. O ile widzisz postęp, rozwój i pozytywną zmianę to jesteś w dobrym miejscu.

  • Wdzięczność.

Tu chciałbym się podeprzeć książką Miłosza Brzezińskiego Głaskologia. Autor opisuje wyrażanie wdzięczności w następujący sposób: każdy z nas metaforycznie ma kubek z gorącą czekoladą. Powinniśmy zbudować w sobie nawyk wdzięczności drugiej osobie za wszystko. Za to, że znajomy polecił Ci dobrą książkę czy film, za to że wygłosił wartościowy wykład, za to, że inspiruje swoim zachowaniem, osiągnięciami czy determinacją. Wyrażając wdzięczność poprzez komplementy dolewamy czekolady naszemu rozmówcy, przez co sprawiamy, że on czuje się doceniony, dowartościowany, dumny.

Pesymista powiedziałby, że skoro dolałem komuś czekolady to wylałem sobie i ja nie mam. I to jest jeden z głównych błędów egoistycznych i samolubnych osób, które nie wiedzą, ze ile dobra dasz tyle do Ciebie wróci.

Faktem jest, że my, dolewając komuś czekolady pozbywamy się swojej, ale tylko po to, aby zrobić miejsce w naszym kubku na czekoladę, którą doleje nam ktoś inny.

Taka postawa przyciąga do ciebie osoby, które chcą Twojego szczęścia i sukcesu a nie Twojej porażki. Reprezentując takie podejście już po kilku miesiącach zauważysz, że zaczniesz otaczać się osobami, które bezinteresownie chcą Ci pomóc i wyciągnąć Cię na wyżyny. Tak prozaiczny nawyk realnie doprowadza to lepszego, wartościowego życia i realizacji swoich planów dzięki osobom, które pchają Cię ku górze, a nie ściągają w dół.

 

 

Mam nadzieję, że te kilka przykładów pokazały Ci, że jeżeli chcesz oczekiwać od życia więcej, lepiej lub czegoś innego to musisz coś zmienić. Zmiana będzie skuteczna tylko i wyłącznie jeżeli dokonasz jej dziś – nigdy jutro. Żyjesz w teraźniejszości i decyzja jaką podejmiesz teraz będzie miała swoje skutki jutro. Prawo akcji i reakcji jasno mówi, że każde działanie przyciągnie za sobą równe w wartości przeciwdziałanie. Podobnie jak prawo przyczyny i skutku. Ile dziś dasz od siebie tyle otrzymasz jutro z powrotem. Budując dobry zestaw nawyków, kreujesz pozytywne skutki tych działań w przyszłości.

 

Udostępnij ten artykuł Twoim znajomym!