Dlaczego jesteś biedny, głupi i chory?

biedny

To tytuł książki Randy Gage’a, która traktuje o tym dlaczego tak właśnie się dzieje. Powinieneś wiedzieć, że wiele w naszym życiu zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Niestety część osób się z tym nie zgadza twierdząc, że nie ma na nic wpływu. Opierają się na powiedzeniu: „dzisiaj jesteś a jutro Cię nie ma, nigdy nie wiadomo jaki los cię spotka”. Udowodniono jednak i nie jest to tajemnicą, że są pewne rzeczy, które łączą ludzi spełniających się w biznesie, w sporcie, artystycznie czy w ogóle w życiu. Wszystkie te osoby mają pewien schemat nawyków, które kierują ich życiem. Na pewno nie jest to los, tylko dobrze zaplanowany zestaw zadań, który wykonywany cyklicznie prowadzi do określonych rezultatów. Nie możemy oczywiście być pewni, że jutro nie ulegniemy np. poważnemu wypadkowi i całe nasze dotychczasowe życie się zmieni.  Z drugiej strony, czy z tego powodu warto przejść przez życie biernie przyglądając się jak rozwijają się obok nas inne talenty oraz sukcesy?

Wszystko co w życiu mamy, co osiągamy, kim jesteśmy, zależy w głównej mierze od naszych nawyków. Jeżeli jesteś osobą z nadwagą(pomijając kwestie związane z jakąś chorobą) to dlatego, że masz nawyk jedzenia wieczorami, jedzenia niezdrowo lub po prostu jesz za dużo w stosunku do twoich potrzeb i aktywności fizycznej. Jednorazowe obżarstwo nie spowoduje, że będziemy otyli. Wielu z nas na weselu lub przez święta obżera się tak, że nie może się poruszać, ale nikt z tego powodu nie nabawi się nadwagi. Natomiast długotrwałe podjadanie, które jest naszym stylem życia, czyli nawykiem, rutyną, dzień za dniem do tego prowadzi. Nikt nie staje się alkoholikiem po jednorazowym zalaniu w trupa. Dopiero pijąc regularnie zaczyna się problem.

Dlaczego stale tkwisz w pracy, której nie lubisz lub w której za mało zarabiasz?

Dlatego, bo nie zdecydowałeś się jej zmienić. Nie podjąłeś wyzwania zmiany nawyku stylu życia. Twierdzisz, że szukałeś innej, ale nie znalazłeś nic lepszego. A może właśnie należałoby zbudować  w sobie nawyk podnoszenia kwalifikacji i doskonalenia się w swojej profesji? Wtedy byłbyś bardziej atrakcyjny dla rynku pracy. Pracując w firmie, w której nie ma rozwoju, staż pracy nie poprawi Ci wizerunku w CV. Jeżeli firma się nie rozwija, ani sam nie awansujesz, nie ma to żadnego znaczenia czy będziesz tam pracował 2 lata czy 10 lat. Jeżeli jednak zacząłbyś we własnym zakresie zgłębiać tajniki swojej profesji poprzez czytanie odpowiednich książek, uczęszczanie na warsztaty i kursy mógłbyś sam wykreować sobie doświadczenie. Ja, jako przedsiębiorca zaczynałem w młodym wieku praktycznie bez doświadczenia. Sytuacja jaką jest prowadzenie własnego biznesu niejako zmusiła mnie do szybkiego opanowania ogromnej wiedzy biznesowej. Musiałem zapoznać się z księgowością, prawem pracy, możliwościami finansowania, zarządzaniem zespołem, planowaniem, negocjacjami, prezentacją oraz mnóstwem wiedzy na temat produktów, których nigdy wcześniej nie znałem i nie sprzedawałem. Nie urodziłem się z taką wiedzą, ale zbudowałem w sobie nawyk codziennej nauki. Przez lata prowadzenia biznesu dziennie czytam od 30 do 60 minut książki związane z tematyką biznesu, zarządzania, marketingu. Taki nawyk stał się moją rutyną, rytuałem, bez którego niemalże nie mogę zasnąć. Po latach widzę jednak jak wiele udało mi się w tym czasie nauczyć oraz wdrożyć w życie i firmę. Budujmy w sobie dobre nawyki, albo takie, które doprowadzą nas do określonych celów. Czy nawyk oglądania, co wieczór dwugodzinnego filmu przybliża Cię do jakiegokolwiek celu? Nie sądzę – chyba, że jesteś krytykiem filmowym.

Sportowcy osiągają dobre wyniki dlatego, że w ich nawyku leży codzienny trening. Każdego dnia ćwiczą, biegają i trenują swoją dyscyplinę. To dla nich rutynowe zajęcie. To niby takie oczywiste, ale większość ludzi nadal nie zdaje sobie z tego sprawy. Stajemy się lepsi we wszystkim co robimy poprzez powtarzanie danej czynności. Tak samo będąc na swojskim weselu, często w kuchni można spotkać panie w mocno zaawansowanym wieku. To daje nam pewność, że jedzenie będzie perfekcyjne, ponieważ takie kucharki przez ostatnie pięćdziesiąt, sześćdziesiąt lat trenowały swoją profesję. Mogą z zamkniętymi oczami przyprawiać potrawy niezależnie od tego czy robią je dla 30-tu osób czy 150-ciu, zawsze wychodzi idealnie. Trening czyni mistrza. To samo dotyczy biznesu. Ludzie, którzy rozwijają się w biznesie stale rozwijają siebie. Ich nawykiem jest codzienne zgłębianie wiedzy, czytanie książek oraz publikacji branżowych.

Powracając do przewrotnego tytułu Dlaczego jesteś biedny, głupi i chory?

Ludzie są biedni, bo pracują w firmie bez perspektyw, albo za dużo wydają. Tak czy owak nie zdecydowali się tego zmienić. Nie podnoszą kwalifikacji, ponieważ nie wierzą, że to im pomoże. Dużo łatwiej jest kupić sobie batonik, który uśpi naszą niedolę życiową i uszczęśliwi nas na 10 minut, niż poświęcić pięć wieczorów każdego tygodnia, przez 2-3 lata, aby nauczyć się czegoś nowego, co może przynieść profity w przyszłości. Ludzie najczęściej wybierają natychmiastową gratyfikację, bo jest łatwiej, tu i teraz. To niestety nie prowadzi do dobrych rezultatów. Prawdziwe efekty przynosi ciężka, mozolna i długotrwała praca nad sobą. Determinacja w dążeniu do jednego, konkretnego celu. Ludzie są głupi, nie dlatego, że się tacy urodzili tylko nie mają ochoty się uczyć. Nie robią tego, ponieważ nie widzą w tym sensu i celu. Nic tak nie demotywuje jak praca bez jakiegokolwiek sensu. Nie chodzi tu jednak o wiedzę akademicką. Nie każdy musi mieć magistra czy doktorat. Ważne jest jednak, aby mieć pojęcie chociaż w tym zakresie, w którym się specjalizujemy. Jeżeli jesteś stolarzem musisz wiedzieć jakie materiały, kleje, farby i lakiery łączą się ze sobą oraz dobrze kryją. Kosmetyczka powinna wiedzieć czy może stosować dane produkty na określony rodzaj skóry, aby nie zrobić komuś krzywdy. Lekarze, adwokaci, księgowi stale muszą się uczyć i pogłębiać wiedzę, aby wykonywać dobrze swój zawód. Właśnie wartością jest to, co wiemy w danej dziedzinie. Cokolwiek robimy, powinniśmy być w tym ekspertami i stale zgłębiać tajniki danej profesji. To sprawia, że jesteśmy każdego dnia coraz lepsi, jednocześnie lepiej opłacani od innych na rynku pracy. Zachęcam do budowania nawyków, które pozwolą Ci realizować konkretny cel. Wstawaj wcześniej, regularnie trenuj, codziennie się ucz, a zobaczysz, że efekty będą widoczne już po kilku tygodniach. Najważniejsze jest, aby sprecyzować konkretny cel i skupić się na odpowiednich nawykach prowadzących do odpowiednich rezultatów.

 

Udostępnij ten artykuł Twoim znajomym!