start

Wiele młodych, a nawet nieco starszych osób myśli o założeniu własnej firmy, ale brak im kapitału. Zatem co należy zrobić, aby stać się właścicielem firmy? Poniżej przedstawię kilka zasad, dzięki którym będziesz mógł założyć własną firmę, nawet jeżeli nie masz aktualnie ani jednej złotówki na zainwestowanie. Poniższe zasady sam stosowałem, gdy zakładałem pierwszy biznes. Miałem wtedy dwadzieścia trzy lata, mieszkałem w wynajętej kawalerce oraz studiowałem. Mimo braku gotówki udało mi się otworzyć firmę, którą rozwijam już siedem lat, gdyż miałem sporo innych zasobów…

  • Zrób inwentaryzację:

Zrób przegląd wszystkiego co masz, co mógłbyś wykorzystać w przyszłym biznesie. Jeżeli uważasz, że nic nie masz to podpowiem Ci, które rzeczy w firmie są potrzebne i myślę, że możesz je mieć: komputer, drukarka, Internet, długopis, samochód, przestrzeń, czas, determinacja. To mnóstwo zasobów, które najprawdopodobniej posiadasz tylko wykorzystujesz je do zabawy a nie do tworzenia własnej firmy. Gdy zakładałem firmę właśnie tyle miałem, więc jestem pewien, że to w zupełności wystarczy, aby stworzyć fajny biznes, który będzie Cię utrzymywał.

  • Określ ilość wolnego czasu:

Czas był już wymieniony w poprzednim punkcie, ale akurat ten aspekt wymaga obszerniejszego omówienia. Wiele osób twierdzi, że nie ma czasu, więc chciałem pokazać gdzie można go znaleźć. Gdy zakładałem pierwszą firmę, przez pierwsze trzy lata pracowałem jednocześnie na etacie po osiem do dziesięciu godzin dziennie. Dwa razy zmieniałem prace, aby godziny mojego wolnego czasu dostosować do prowadzonej działalności. Jeżeli więc, doba ma aż dwadzieścia cztery godziny, dziesięć godzin zajmuje nam praca na etacie, to pozostaje jeszcze czternaście godzin na realizacje zadań we własnej firmie. Pytacie pewnie a gdzie sen? Sen jest wtedy, gdy jest na niego czas. Miałem taki okres w życiu, trwało to około roku, w którym sypiałem od dwóch do czterech godzin dziennie. Firma nabierała już rozpędu, więc pracy było całkiem sporo, ale najpierw musiałem wywiązać się z pracy na etacie. Gdy zmienisz sobie hierarchię wartości i priorytetów orientując się maksymalnie na własnej firmie, znajdziesz czas na jej budowanie. Im wcześniej zaczniesz działać tym lepiej. Z każdym rokiem będzie Ci trudniej, ponieważ możesz zawrzeć związek, któremu będziesz się poświęcał, może założysz rodzinę, będziesz miał dzieci, które potrzebują najwięcej Twojej uwagi. Moim zdaniem nie warto czekać, aż odłożysz jakąś sumę pieniędzy. Zacznij już dziś z tym co masz. Sam kapitał jest najmniej ważny w kontekście małego biznesu. Ważna jest Twoja praca, zaangażowanie, doświadczenie, które dopiero będzie zdobywał, baza klientów, którą dopiero zaczniesz tworzyć. Kapitał wcale nie pomoże Ci, ani nie ułatwi założenia własnej firmy.

  • Pracuj na etacie najdłużej jak się da:

To kolejna rzecz, o której pisałem we wcześniejszym punkcie, a teraz ją rozwinę. Pracując na etacie zapewniasz sobie byt i zaplecze finansowe. Jakie więc istnieje ryzyko związane z prowadzenie firmy? Żadne. Jeżeli firma Ci się nie uda po prostu ją zamkniesz bez żadnych konsekwencji. Jeżeli nie możesz pogodzić godzin pracy z twoją działalnością to zmień pracę. Zatrudnij się gdziekolwiek, jeżeli potrzebujesz wolnego czasu od poniedziałku do piątku to zatrudnij się w weekendy w jakiejś knajpie. Jeżeli jest odwrotnie zatrudnij się tam gdzie system pracy jest ośmiogodzinny od siódmej do piętnastej. Jeżeli to też Ci nie odpowiada idź gdzieś na magazyn albo do ochrony pracować nocki. Ja pracowałem w hurtowni wyjeżdżając do pracy o drugiej w nocy, ale kończyłem o jedenastej, więc praktycznie od południa każdego dnia mogłem się zajmować własną firmą. Oczywiście, dzień pracy trwał czasami szesnaście a czasami osiemnaście godzin, ale nikt nie powiedział, że będzie łatwo. Łatwo można sobie jedynie zmarnować życie oglądając całymi dniami seriale i tkwiąc w beznadziei dnia codziennego pocieszając się słodyczami  lub alkoholem.

  • Sprzedaj co niepotrzebne:

Jeżeli masz jakiś sprzęt Hi-Fi, sprzęt sportowy, dobry samochód lub każdą inną wartościową rzecz możesz je sprzedać, aby zainwestować w swoją firmę. Pewnie twierdzisz, że nie możesz sprzedać swojego samochodu, bo go potrzebujesz, wędki, bo używasz, nie sprzedasz konsoli do gier, snowboarda czy żadnej innej rzeczy. Samochód zamień na tańszy(o ile się da) i zadaj sobie pytanie: chcę mieć firmę czy nie? Co dla Ciebie jest ważniejsze: uwolnienie od etatu, realizacja w biznesie czy granie na X-BOXie i łowienie ryb? Jeżeli naprawdę chcesz otworzyć firmę to bez problemu możesz pozbyć się każdej rzeczy, która ma jakąś wartość, jednocześnie zabiera Ci czas. Gdy firma nabierze pędu będziesz mógł sobie kupić lepszy sprzęt i takiej wersji się trzymaj.

  • Szukaj inspiracji:

Jeżeli jeszcze błądzisz i nie wiesz jak się zabrać za własną firmę, od czego zacząć i w jakim kierunku zmierzać to zacznij czytać. Wykorzystaj znowu zasoby, który już masz, czyli czas, komputer, Internet i zacznij czytać biografie ludzi sukcesu, książki biznesowe, poradniki, artykuły i blogi związane z tematyką biznesową. Oglądaj szkolenia i wykłady. W sieci jest mnóstwo darmowych materiałów, które pomogą Cię ukierunkować i naprowadzić. Zapisz się do stowarzyszeń biznesowych. W każdym większym mieście są różne koła biznesowe, stowarzyszenia i inne formy spotkań młodych osób, które chcą wejść w świat biznesu. Bardzo często występują tam zaproszeni prelegenci, którzy mają już swoje firmy i chętnie dzielą się swoją wiedzą oraz doświadczeniem za darmo.

 

Jak widzisz, aby otworzyć własną firmę nie trzeba mieć wcale kapitału. Wręcz dużo lepiej jest zacząć od tworzenia bazy klientów, listy mailingowej, bazy dostawców. Warto najpierw krok po kroku opanować swoją tematykę, poznać biznes, poznać ludzi, a dopiero później wziąć kredyt na finansowanie już pewnego biznesu. Po dwóch, trzech latach prowadzenia firmy będziesz konkretnie wiedział na co potrzebujesz pieniędzy, aby się dalej rozwijać. Jak pewnie się orientujesz większość biznesów upada w przeciągu pierwszych dwóch lat. Dzieje się właśnie dlatego, że pieniądze trafiają nie tam gdzie trzeba. Bardzo często właściciele inwestują w towar, który nie rotuje, albo w kampanie reklamowe, które nie przynoszą efektów. Kasa w firmie rozpływa się błyskawicznie, a młodzi, niedoświadczeni przedsiębiorcy bardzo często mylą inwestowanie z wydawaniem. Każda wydana złotówka w firmie powinna się zwrócić z nadwyżką a nie zaginąć na rynku. Jeżeli wydajemy na nowy komputer to po to, aby pracować szybciej, efektywniej i sprawniej. Kupujemy lepszą drukarkę, aby drukować więcej ofert w krótszym czasie. Jeżeli kupujemy samochód do firmy to dlatego, że go potrzebujemy, aby przewieźć coś dużego lub szybko zajechać do klienta. Firmy upadają właśnie dlatego, że młodzi „biznesmeni” często kupują samochód, aby dobrze w nim wyglądać, poza tym wcale go nie potrzebują. Statystyki upadku przedsiębiorstw są mało zachęcające, ale pamiętaj, że one nie obejmują rozgraniczenia na osoby, które prowadzą świadomie biznes i osoby który mają firmę „dla zabawy”. Jeżeli podejdziesz to tematu poważnie, świadomie i stale będziesz zgłębiał zagadnienia związane z prowadzeniem firmy ryzyko fiaska ograniczysz do minimum.

 

 

 

Udostępnij ten artykuł Twoim znajomym!