Jak znaleźć pracę nie mając doświadczenia?

a man wearing a suit holding a signboard with the text I need a job written on it

Lato to czas, w którym wielu maturzystów szuka pracy sezonowej przed rozpoczęciem studiów lub pracy stałej, gdyż planują rozpocząć studia zaoczne. Niestety wielu z nich nie może znaleźć tej pracy.

Dlaczego tak się dzieje?

Poniżej przedstawię kilka porad co robić i czego nie robić, aby znaleźć pracę, jeżeli jesteśmy młodzi i nie mamy jeszcze długiego stażu lub w ogóle żadnego doświadczenia.

Solidnie przyłóż się do stworzenia dobrego, przykuwającego uwagę CV. Jeżeli nie masz takich zdolności, aby napisać dobre CV możesz to zlecić firmą, które się tym zajmują. Poniżej link do takiej firmy:

https://www.etsy.com/shop/HelloCareer?ref=hdr_shop_menu

Jest to koszt rzędu 60zł, a Twój życiorys na pewno będzie wyglądał zdecydowanie lepiej na tle innych. Z doświadczenia jako przedsiębiorca zdradzę Wam jak wygląda proces weryfikacji zgłoszeń w większości firm niebędących korporacjami.

1. Nie ma zdjęcia – do kosza

– jeżeli nie chciało Ci się pofatygować o dołączenie portretu to jesteś leniwy, albo niechlujny

2. Adres zamieszkania jest dalej niż 20km od firmy – do kosza

– artykuł dotyczy młodych osób bez doświadczenia, więc i stanowiska nie są opłacane zbyt wysoko. Jeżeli zatrudnimy osobę, która ma 30km do pracy, to przy pierwszej wypłacie zorientuje się, że na dojazdy traci masę czasu i pieniędzy – będzie żądać podwyżki, albo się zwolni

3. Forma, błędy językowe czy stylistyczne w CV – do kosza

– spotkałem się z zapisem: znajomość języków – polski(ojczysty) – to nie wygląda dobrze, jeżeli to jedyny język jakim się posługujemy, lepiej w ogóle nie pisać

– adres mailowy typu misiaczek92@o2.pl – do kosza

– sweet focie, zdjęcia w parku czy z wakacji na CV – do kosza

4. Zdjęcia na facebooku – weryfikacja, to już jest standard

– jeżeli aplikujecie na jakieś stanowisko to usuńcie z facebooka wszystkie niekorzystne dla wizerunku zdjęcia. O ile znajomym może imponować Wasze zdjęcie w bieliźnie czy dwieście zdjęć z imprez zakrapianych alkoholem o tyle przyszłemu pracodawcy niekoniecznie.

5. Jeżeli przez dwa lata pracowaliście w piętnastu firmach to wcale nie świadczy, że macie ogromne doświadczenie. Wręcz przeciwnie taki kandydat od razu idzie do kosza. Osoba, która nie umie w jednej firmie przepracować kilku miesięcy przeważnie ma zbyt wygórowane wymagania, oczekuje za dużo od innych, a sama nie daje zbyt wiele od siebie.

 

Gdy wrzucam ogłoszenie o prace przeważnie otrzymuję od 80 do 200 zgłoszeń. Po powyższej weryfikacji naprawdę zostaje kilkanaście osób, z którymi warto porozmawiać. W Polsce istnieje ogólne przeświadczenie, że mamy bezrobocie i ciężko znaleźć pracę. Osobiście jestem całkowicie odmiennego zdania: w Polsce jest deficyt pracowników. Dodam, że wszyscy przedsiębiorcy z jakimi mam kontakt, a jest ich naprawdę wielu mają problem ze znalezieniem dobrego pracownika. Zatem jeżeli traktujesz pracę poważnie masz choć trochę chęci, wymagania adekwatne do swoich umiejętności i doświadczenia to na pewno znajdziesz pracę. Pamiętaj o powyższych zasadach przy weryfikacji zgłoszeń.

 

W zależności od tego jakiej pracy szukamy można się inaczej przygotować:

 

  • Jeżeli jest to praca sezonowa, tylko na wakacje to dla pracodawcy najbardziej będzie się liczyło twoje zaangażowanie, pracowitość i dyspozycyjność. Zatem zarówno w swoim CV jak i na rozmowie kwalifikacyjnej zaprezentuj się pod kątem tych cech. Powiedz, że to jest twoja zaleta, możesz pracować w weekendy, nocki, nadgodziny. To jest Twoim atutem. Jednak, gdy planujesz zatrudnienie na dwa miesiące i oczekujesz wolnych weekendów oraz tygodniowego urlopu marne Twoje szanse na jakiś etat.
  • Jeżeli szukasz pracy stałej, powiedz o tym co robiłeś wcześniej. Być może pracowałeś w wakacje jako pomocnik na budowie, a może opiekowałeś/aś się dzieckiem sąsiadki, może zbierałeś każdego roku truskawki? Każde, nawet nieformalne zajęcie jest Twoim doświadczeniem, opowiedz to językiem korzyści, czyli co Tobie ta praca dała? Możesz powiedzieć, że jesteś odpowiedzialny i godny zaufania, bo ktoś powierzył Ci opiekę nad dzieckiem. Powiedz, że jesteś punktualny oraz pracowity – praca przy truskawkach wymagała wczesnego wstawania i harówki od samego rana, ale nauczyłeś się, że w pracy się nie odpoczywa tylko pracuje. Doznałeś na własnej skórze, że im więcej zrobisz tym więcej zarobisz.

Osobiście pracowałem od 14-tego roku życia. Co roku malowałem płot sąsiadowi, pomagałem przy remoncie, sprzedawałem śliwki, byłem pomocnikiem murarza, pracowałem przy rozbiórce dachu, zabierałem się za każde zajęcie jakie było do wzięcia dla gimnazjalisty. Gdy wchodziłem na rynek pracy już jako osoba pełnoletnia, zaraz po maturze był to okres niedługo przed kryzysem na rynku nieruchomości. Od tamtej pory pracowałem w kilku firmach i nigdy nie byłem bezrobotny! Miej chęć do pracy, w pierwszej kolejności daj coś od siebie, później oczekuj a nie będziesz miał kłopotu ze znalezieniem pracy.

powodzenia

 

 

 

 

 

 

Udostępnij ten artykuł Twoim znajomym!