Jeżeli masz taki problem napisz do mnie, być może pomogę naprowadzić Cię lub ukierunkować. Ważne jest ile masz lat, czy pracowałeś już w jakiejś firmie, jakie są twoje zainteresowania, hobby talenty, możliwości. Nie jest ważne skąd pochodzisz, kim jesteś, jaki masz kapitał, jeżeli chcesz założyć biznes to nie ma żadnego znaczenia. Nie ograniczaj się do stereotypowego myślenia, że aby otworzyć biznes trzeba mieć znajomości, kasę i szczęście. Oczywiście to może pomóc w biznesie, ale nie ma absolutnie żadnego znaczenia w kontekście sukcesu lub porażki. Zarówno mając takie zasoby, jak i ich  brak można stworzyć wielki biznes lub go stracić.

Od czego zacząć?

  • Zrób „rozpoznanie” w sobie i opisz na kartce twoje: doświadczenie, wiedzę, talenty, predyspozycje, zainteresowania, hobby

 

  • Zrób inwentaryzacje twoich zasobów: wypisz na kartce wszystkie rzeczy i miejsca z których mógłbyś korzystać przy prowadzeniu działalności:

– może mieszkasz z rodzicami, masz dom, piwnicę lub duży garaż, który można zaadoptować na jakąś pracownie, warsztat, magazyn, sklep, showroom

– może masz skuter, którym mógłbyś coś rozwozić, kolportować

– może masz samochód, albo akurat chcesz jakiś kupić? Pomyśl o twoim biznesie i zamiast kupować auto osobowe do lansu kup taniego „dostawczaka” a resztę pieniędzy zostaw na sprzęt i docelową inwestycję, taki samochód może się przydać w każdej działalności

– może po prostu masz sprzęt narciarski a chciałbyś zostać instruktorem i założyć szkółkę

– może odziedziczyłeś jakąś bezużyteczną działkę rolną ostatniej klasy i leży odłogiem, może było by to miejsce na „kino pod chmurką”, komis samochodowy, postawienie ogromnej reklamy na wynajem, skład węgla czy skup złomu

– może masz komputer z Internetem, możesz nauczyć się obsługi programów do projektowania, obróbki zdjęć, grafiki i zostać freelancerem

 

Wszystko co posiadasz może mieć potencjalnie ogromną wartość!!!

  • Jeżeli wiesz już do czego się nadajesz i co chciałbyś mniej więcej robić, poszukaj zależności między tymi umiejętnościami a twoimi zasobami. Jeżeli czegoś Ci brakuje to napisz plan jak to zdobyć. Wszystko co chcesz osiągnąć w życiu powinieneś zacząć od planu. Załóżmy, że masz do dyspozycji jakiś garaż czy domek gospodarczy. Chcesz zrobić w nim np. pracownie reklamy ale nie masz kapitału na wyposażenie – co robisz?

Ustalasz potrzebny budżet  – początkowo kilka narzędzi szacujesz na kwotę 5000zł.

Jeżeli kasy nie masz, to możesz założyć, że będziesz odkładał co miesiąc 500zł i za niecały rok zakupisz cały potrzebny sprzęt. Jeżeli nie masz z czego odłożyć znajdź pracę dodatkową, w której zarobisz 500zł miesięcznie i odkładaj nadwyżkę. Wiele osób jest przerażona takimi planami zadręczając się wewnętrznie pytaniami typu: ile czasu będę musiał odkładać? Jak długo będę musiał jeszcze pracować w drugiej pracy? A co jak nie wyjdzie? A może jednak inna branża będzie łatwiejsza?

Od razu mówię, że żadna branża nie jest łatwiejsza, lżejsza, tańsza czy lepsza. Do każdego biznesu musisz podejść poważnie i z dystansem, bo mocno się rozczarujesz.

Jeżeli zdecydowałeś się powiedzieć A to musisz powiedzieć B. Czas, w którym będziesz odkładał pieniądze spożytkuj na zgłębianie wiedzy o twoim biznesie. Kontynuując temat pracowni reklamowej naucz się w tym czasie projektować, robić oferty, wizualizacje, rozeznaj rynek, konkurencje. Powysyłaj maila do wszystkich możliwych firm konkurencyjnych z prośbą o wycenę. Zrób badanie rynku. Będziesz miał czas, aby poznać stawki panujące w Twojej okolicy i w innych częściach kraju. Być może wtedy ukierunkujesz się jaki rodzaj reklamy będziesz robił. W tej branży możesz robić np. nadruki na długopisach, drukować ulotki lub katalogi czy składać kasetony. Do każdej czynności służy inna maszyna. Możesz wyspecjalizować się tylko w jednej formie lub nawiązać współpracę z podwykonawcami i zlecać im roboty.

 

  • Gdy jesteś już w tym momencie to czeka Cię szereg decyzji związanych z formą działalności, wyborem biura rachunkowego, być może dobraniem wspólnika. Więcej na ten temat dowiesz się z mojej książki „TWOJA FIRMA Zmiana myślenia drogą do sukcesu”, która jest dostępna w formie e-booka już za 9zł w zakładce „kup książkę”

 

  • Kolejny krok już jest bardzo prosty: PRACA, PRACA, PRACA… i sukces prawie pewny.

 

Naprawdę, aby otworzyć i zacząć prowadzić własną firmę niewiele trzeba. Jeżeli dobrze wykonasz powyższe ćwiczenie i wdrożysz je do swojego życia to nie będziesz miał problemu założyć firmę. Jeżeli potrzebujesz w tym pomocy jestem do dyspozycji, możesz zawsze napisać maila. Znam osobiście kilkadziesiąt osób, które zaczynały od zera, znam ich historie, wiem gdzie byli kilka lat temu, a gdzie są teraz(nie wszystkim się powiodło, ale jestem wstanie pokazać Ci dlaczego).  Sam zaczynałem 7 lat temu z niczym. Stosując powyższy model i jeszcze kilka moich dodatkowych zaleceń jestem pewien, że Twój biznes się powiedzie. Najwięcej jednak zależy tylko i wyłącznie od Ciebie samego, Twojego wkładu i zaangażowania. Reszta przyjdzie sama z czasem.

Udostępnij ten artykuł Twoim znajomym!